گزارش راه اندازی واحدهای پرورش مرغ بومی و تخم گذار توسط کارشناسان معیشت در روستاهای پایلوت پروژه منارید یزد-بهاباد

گزارش نهایی اجرای پروژه مرغ بومی و تخم­ گذار در روستاهای پایلوت پروژه منارید یزد-  بهاباد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مراحل ابتدایی کار شامل شناسایی و ارزیابی، برگزاری کلاس های آموزشی، مکان­ یابی، تأمین مالی، هماهنگی سازمان­ ها و نهادها و همچنین هماهنگی شرکت ­ها و تأمین ­کنندگان در مراحل قبلی صورت پذیرفت و گزارش آن ارایه گردید. اما در مرحله نهایی اقدامات زیر صورت پذیرفت:

1- هماهنگی با جهاد کشاورزی و دامپزشکی جهت یافتن واحدهای عرضه نیمچه معتبر:

واحدهای عرضه نیمچه مرغ بومی و رسمی زیادی وجود دارند که بسیاری از آنها معتبر نیستند و در کارگاه­ های خود از دانه مرغوب، فضای بهداشتی و مناسب، واکسیناسیون به موقع و غیره بهره نمی ­برند. این موضوع در مرحله بعد می ­تواند ضررهای زیادی را متوجه روستاییان نماید. به همین دلیل پس از برگزاری جلساتی با مسئولین جهاد کشاورزی و دامپزشکی تعداد واحد شناسایی شد و در نهایت با یک واحد معتبر که قیمت مناسبی داشت قرارداد بسته شد.

2- بستن قرارداد با واحد معتبر تامین نیمچه با قیمت هر قطعه 120.000 ریال:

 هر قطعه نیمچه مرغ 110 روزه با وزن متوسط 900 گرم که به صورت اصولی پرورش یافته قیمتی بیش از 135.000 ریال در بازار دارد. اما این واحد این نیمچه­ ها را با قیمت 120.000 ریال به شرکت فروخت. از سوی دیگر معمولا بیش از 50 درصد از جوجه ­های یک روزه تبدیل به خروس می­شوند و در واحدهای تخم­ گذار سود آور نمی باشند که این شرکت فقط 15 درصد را خروس و مابقی مرغ تحویل داد. این موضوع در افزایش سود واحدها اثر زیادی دارد. یک قرارداد با این واحد بسته شد و مبلغ 5.000.000 ریال بابت بیعانه به شرکت داده شد.

3- واکسیناسیون نهایی نیمچه ­ها:

علی­رغم اینکه مسئول واحد اطمینان داد که تمامی واکسیناسیون لازم در زمان مقرر صورت پذیرفته اما به این موضوع اکتفا نکرده و یک واکسن دوگانه در زمان بارگیری به نیمچه­ ها زده شد. هزینه این واکسیناسیون حدود 2.500.000 ریال شد.

4- هماهنگی حمل و نقل:

ماشین ­های مخصوص حمل بار مبلغ 5.000.000 ریال بابت حمل جوجه از تفت به بهاباد دریافت می­ کردند، اما تعدادی سبد امانی دریافت شد و با هماهنگی باربری یک دستگاه بنز خاور کرایه شد.

5- بارگیری نیمچه­ ها و تحویل درب کارگاه­ ها:

ابتدا سبدها و سپس خوراک آماده شده در شب در یزد بارگیری شد و در تفت تخلیه و مرغ ­ها پس از واکسیناسیون با سبدها بارگیری ماشین شدند. نیمچه­ ها و خوراک و تجهیزات لازم ابتدا در روستای بنستان و سپس در روستای کریم آباد درب هر کارگاه به تعداد مصوب تحویل داده شد. تلفات مرغ­ ها در حین بارگیری جدا شده و کسر گردید.

6. دریافت جیره­ بندی کامل مرغ در یک دوره کامل شامل 5 جیره­ بندی:

هر مرغ تخم­ گذاری در مراحل مختلف باید از جیره­ بندی با فرمول ­های مختلف بهره ببرد. کارشناسان قیمت هر یک از این فرمول بندی­ ها را 1.000.000 ریال تخمین می ­زنند که توانستیم با رایزنی­ های لازم با مبلغی کمتر از 1.500.000 ریال 5 جیره مختلف را تهیه نموده و در اختیار روستاییان قرار دهیم.

7-  تأمین خوراک به مدت 20 روز برای هر واحد:

 برای تسهیل در راه اندازی کارگاه و کاهش مشکلات در شروع کار مقداری خوراک برای 20 روز هر مرغ تهیه شده و در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

8- تأمین تجهیزات لازم برای متقاضیان: در راستای کاهش مشکلات در راه­ اندازی کارگاه ­ها برخی تجهیزات لازم مانند دانخوری، آبخوری و دماسنج برای متقاضیان با قیمت ارزان ­تر تهیه گردید و به همراه آموزش­ های لازم در اختیار آنها قرار گرفت.

9- تحویل نیمچه، خوراک و تجهیزات درب هر کارگاه به همراه آموزش نهایی:

پس از تحویل خوراک، تجهیزات و نیمچه­ ها در هر کارگاه آموزش­ های لازم جهت نصب و استفاده تجهیزات و همچنین پرورش نیمچه ­ها به متقاضیان داده شد.

10- مشاوره جهت رفع مشکل کانیبالسیم و سرماخوردگی:

مرغ ­های رسمی یزد به دلیل دستکاری ژنتیکی پس از مدتی دچار خودخوری شدید می­شوند. مخصوصا اگر نور زیاد و فضای کم در اختیار نیمچه­ ها باشد این عامل تشدید می­ گردد. زمان تحویل نیمچه ­ها خودخوری شدیدی در بین نیمچه ­ها وجود داشت که سبب تلفاتی نیز در حین حمل شده بود. پس از ارایه مشورت­ های لازم مانند کم کردن نور، اضافه کردن نمک به جیره و آب، اضافه کردن جا و نوک چینی پس از مدتی این مشکل رفع گردید.

برخی از مرغ­ ها نیز دچار سرماخوردگی خفیف شده بودند که با معرفی دارو رفع گردید.

11-  هماهنگی جهت دریافت خوراک مرحله بعد:

پس از اتمام خوراک اولیه هماهنگی لازم جهت تهیه خوراک مرحله بعد انجام شد. در این مرحله خوراکی به قیمت 11.800 ریال که در نوع خود بسیار ارزان و به صرفه می ­باشد آماده شد و متقاضیان با ماشین شخصی این خوراک را از یزد به بهاباد منتقل کردند.

12- هماهنگی با یکی از خانم ­های روستا جهت جمع آوری، بسته ­بندی و عرضه تخم ­مرغ های تولیدی:

پس از تخم­ گذاری مرغ­ ها برخی روستاییان توانمندی خرده فروشی تخم­ مرغ­ ها را ندارند. در همین راستا با یکی از خانم ­های فعال روستای کریم ­آباد به نام خانم معصومه پورجنایی هماهنگی­ های لازم جهت جمع­ آوری، بسته ­بندی و عرضه تخم مرغ ­ها صورت پذیرفت.

13- ارایه تمامی مشاوره­ های لازم تا تولید و رسیدن تخم مرغ به بازار و تجاری ­سازی:


تاکنون تمامی مشاوره ­های لازم به متقاضیان داده شده است و این مشاوره ­ها تا زمانی که این طرح وارد مرحله تجاری ­سازی شود ادامه می­ یابد.

مجموعه منارید بهاباد