صورت جلسه همکاری پارک علم و فناوری با دانشگاه آزاد اسلامی بهاباد

صورت­ جلسه ایجاد همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی شهر بهاباد با پارک علم و فناوری یزد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جلسه تشکیل دفتر پارک علم و فناوری در شهرستان بهاباد در مورخ چهارشنبه 17 آذر ماه 95 در دفتر ریاست پارک علم و فناوری با حضور آقایان: دکتر داریوش پورسراجیان رییس پارک علم و فناوری استان یزد،  محمدرضا خادمی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهاباد، مهندس تقی فرهنگ­نیا رییس مرکز رشد ITاستان یزد و سیدمحمدعلی مدرسی مشاور طرح پروژه بین­المللی منارید در استان یزد-بهاباد برگزار گردید.

در جلسه فوق موارد زیر مطرح و تصمیماتی به شرح زیر اخذ گردید:

- راه­اندازی دفتر پارک علم و فناوری در شهرستان بهاباد در محل سایت جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهاباد؛ (مسئول پیگیری: فرمانداری شهرستان بهاباد و دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهاباد)؛

- معرفی یک کارشناس به عنوان مسئول دفتر توسط فرمانداری شهرستان بهاباد (مسئول پیگیری: فرمانداری شهرستان بهاباد)؛

- تجهیز دفتر توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهاباد (مسئول پیگیری: فرمانداری شهرستان بهاباد و دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهاباد)؛

- پیشنهاد اسم یکی از مفاخر شهرستان بهاباد به  عنوان اسم دفتر توسط شهرستان بهاباد (مسئول پیگیری: فرمانداری شهرستان بهاباد)؛

- طراحی تابلو دفتر پارک علم و فناوری با هماهنگی روابط عمومی پارک؛

- آموزش و مشاوره مورد نیاز از طرف پارک علم و فناوری یزد؛

- دفتر پارک علم و فناوری بهاباد از کلیه امتیازات پارک علم و فناوری یزد برخوردار خواهد بود.

 

 

 

گزارش راه اندازی واحدهای پرورش مرغ بومی و تخم گذار توسط کارشناسان معیشت در روستاهای پایلوت پروژه منارید یزد-بهاباد

گزارش نهایی اجرای پروژه مرغ بومی و تخم­ گذار در روستاهای پایلوت پروژه منارید یزد-  بهاباد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مراحل ابتدایی کار شامل شناسایی و ارزیابی، برگزاری کلاس های آموزشی، مکان­ یابی، تأمین مالی، هماهنگی سازمان­ ها و نهادها و همچنین هماهنگی شرکت ­ها و تأمین ­کنندگان در مراحل قبلی صورت پذیرفت و گزارش آن ارایه گردید. اما در مرحله نهایی اقدامات زیر صورت پذیرفت:

1- هماهنگی با جهاد کشاورزی و دامپزشکی جهت یافتن واحدهای عرضه نیمچه معتبر:

واحدهای عرضه نیمچه مرغ بومی و رسمی زیادی وجود دارند که بسیاری از آنها معتبر نیستند و در کارگاه­ های خود از دانه مرغوب، فضای بهداشتی و مناسب، واکسیناسیون به موقع و غیره بهره نمی ­برند. این موضوع در مرحله بعد می ­تواند ضررهای زیادی را متوجه روستاییان نماید. به همین دلیل پس از برگزاری جلساتی با مسئولین جهاد کشاورزی و دامپزشکی تعداد واحد شناسایی شد و در نهایت با یک واحد معتبر که قیمت مناسبی داشت قرارداد بسته شد.

2- بستن قرارداد با واحد معتبر تامین نیمچه با قیمت هر قطعه 120.000 ریال:

 هر قطعه نیمچه مرغ 110 روزه با وزن متوسط 900 گرم که به صورت اصولی پرورش یافته قیمتی بیش از 135.000 ریال در بازار دارد. اما این واحد این نیمچه­ ها را با قیمت 120.000 ریال به شرکت فروخت. از سوی دیگر معمولا بیش از 50 درصد از جوجه ­های یک روزه تبدیل به خروس می­شوند و در واحدهای تخم­ گذار سود آور نمی باشند که این شرکت فقط 15 درصد را خروس و مابقی مرغ تحویل داد. این موضوع در افزایش سود واحدها اثر زیادی دارد. یک قرارداد با این واحد بسته شد و مبلغ 5.000.000 ریال بابت بیعانه به شرکت داده شد.

3- واکسیناسیون نهایی نیمچه ­ها:

علی­رغم اینکه مسئول واحد اطمینان داد که تمامی واکسیناسیون لازم در زمان مقرر صورت پذیرفته اما به این موضوع اکتفا نکرده و یک واکسن دوگانه در زمان بارگیری به نیمچه­ ها زده شد. هزینه این واکسیناسیون حدود 2.500.000 ریال شد.

4- هماهنگی حمل و نقل:

ماشین ­های مخصوص حمل بار مبلغ 5.000.000 ریال بابت حمل جوجه از تفت به بهاباد دریافت می­ کردند، اما تعدادی سبد امانی دریافت شد و با هماهنگی باربری یک دستگاه بنز خاور کرایه شد.

5- بارگیری نیمچه­ ها و تحویل درب کارگاه­ ها:

ابتدا سبدها و سپس خوراک آماده شده در شب در یزد بارگیری شد و در تفت تخلیه و مرغ ­ها پس از واکسیناسیون با سبدها بارگیری ماشین شدند. نیمچه­ ها و خوراک و تجهیزات لازم ابتدا در روستای بنستان و سپس در روستای کریم آباد درب هر کارگاه به تعداد مصوب تحویل داده شد. تلفات مرغ­ ها در حین بارگیری جدا شده و کسر گردید.

6. دریافت جیره­ بندی کامل مرغ در یک دوره کامل شامل 5 جیره­ بندی:

هر مرغ تخم­ گذاری در مراحل مختلف باید از جیره­ بندی با فرمول ­های مختلف بهره ببرد. کارشناسان قیمت هر یک از این فرمول بندی­ ها را 1.000.000 ریال تخمین می ­زنند که توانستیم با رایزنی­ های لازم با مبلغی کمتر از 1.500.000 ریال 5 جیره مختلف را تهیه نموده و در اختیار روستاییان قرار دهیم.

7-  تأمین خوراک به مدت 20 روز برای هر واحد:

 برای تسهیل در راه اندازی کارگاه و کاهش مشکلات در شروع کار مقداری خوراک برای 20 روز هر مرغ تهیه شده و در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

8- تأمین تجهیزات لازم برای متقاضیان: در راستای کاهش مشکلات در راه­ اندازی کارگاه ­ها برخی تجهیزات لازم مانند دانخوری، آبخوری و دماسنج برای متقاضیان با قیمت ارزان ­تر تهیه گردید و به همراه آموزش­ های لازم در اختیار آنها قرار گرفت.

9- تحویل نیمچه، خوراک و تجهیزات درب هر کارگاه به همراه آموزش نهایی:

پس از تحویل خوراک، تجهیزات و نیمچه­ ها در هر کارگاه آموزش­ های لازم جهت نصب و استفاده تجهیزات و همچنین پرورش نیمچه ­ها به متقاضیان داده شد.

10- مشاوره جهت رفع مشکل کانیبالسیم و سرماخوردگی:

مرغ ­های رسمی یزد به دلیل دستکاری ژنتیکی پس از مدتی دچار خودخوری شدید می­شوند. مخصوصا اگر نور زیاد و فضای کم در اختیار نیمچه­ ها باشد این عامل تشدید می­ گردد. زمان تحویل نیمچه ­ها خودخوری شدیدی در بین نیمچه ­ها وجود داشت که سبب تلفاتی نیز در حین حمل شده بود. پس از ارایه مشورت­ های لازم مانند کم کردن نور، اضافه کردن نمک به جیره و آب، اضافه کردن جا و نوک چینی پس از مدتی این مشکل رفع گردید.

برخی از مرغ­ ها نیز دچار سرماخوردگی خفیف شده بودند که با معرفی دارو رفع گردید.

11-  هماهنگی جهت دریافت خوراک مرحله بعد:

پس از اتمام خوراک اولیه هماهنگی لازم جهت تهیه خوراک مرحله بعد انجام شد. در این مرحله خوراکی به قیمت 11.800 ریال که در نوع خود بسیار ارزان و به صرفه می ­باشد آماده شد و متقاضیان با ماشین شخصی این خوراک را از یزد به بهاباد منتقل کردند.

12- هماهنگی با یکی از خانم ­های روستا جهت جمع آوری، بسته ­بندی و عرضه تخم ­مرغ های تولیدی:

پس از تخم­ گذاری مرغ­ ها برخی روستاییان توانمندی خرده فروشی تخم­ مرغ­ ها را ندارند. در همین راستا با یکی از خانم ­های فعال روستای کریم ­آباد به نام خانم معصومه پورجنایی هماهنگی­ های لازم جهت جمع­ آوری، بسته ­بندی و عرضه تخم مرغ ­ها صورت پذیرفت.

13- ارایه تمامی مشاوره­ های لازم تا تولید و رسیدن تخم مرغ به بازار و تجاری ­سازی:


تاکنون تمامی مشاوره ­های لازم به متقاضیان داده شده است و این مشاوره ­ها تا زمانی که این طرح وارد مرحله تجاری ­سازی شود ادامه می­ یابد.

صورت جلسه سوم کارگروه اقتصادی و تولیدی پروژه تسهیل گری و ظرفیت سازی پروژه بین المللی منارید یزد-بهاباد

گزارش جلسه سوم کارگروه اقتصادی و تولیدی پروژه تسهیل ­گری و ظرفیت ­سازی پروژه منارید

 

 

 

 

 

 

 

 

سومین جلسه کارگروه اقتصادی و تولیدی پروژه تسهیل ­گری و ظرفیت­ سازی پروژه منارید در تاریخ 26 فروردین ماه 96 در محل مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بهاباد با حضور اعضای کارگروه مربوطه برگزار شد. در ابتدای جلسه آقای رحمتیان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهاباد بعد از سلام و خیر مقدم به مدعوین جلسه از خانم زهرا پیرمرادیان کارشناسان انسجام­ ساز پروژه تسهیل­ گری و ظرفیت­ سازی پروژه منارید خواستند گزارش پیگیری مصوبه­ های جلسه قبلی را به همراه دستور جلسه بخوانند و بعد از خواندن شدن مصوبات، هر کدام از اعضای جلسه گزارش پیگیری خود را در مورد مصوبه ­های قبلی ارایه داده و در پایان مصوبات این جلسه به شرح ذیل بوده است:

- حضور آقای غنی ­پور در جلسه چهارم کارگروه تولیدی و اقتصادی پروژه تسهیل گری و ظرفیت ­­سازی پروژه منارید؛

-  مشخص شدن متقاضیان ایجاد واحد زنبورداری در روستاهای پایلوت پروژه منارید از طریق دفاتر توسعه روستاهای پایلوت و ارایه لیست آنها در جلسه بعدی کارگروه؛

- برگزاری دوره آموزشی زنبورداری و دادن مدرک فنی و حرفه ­ای به متقاضیان دفاتر توسعه روستاهای پایلوت پروژه منارید توسط مرکز آموزش فنی و حرفه­ ای شهرستان بهاباد؛

- برگزاری جلسه تخصصی جهت توجیهی بودن طرح زنبورداری در شهرستان بهاباد برای افراد متقاضی در روستاهای پایلوت پروژه منارید توسط واحد ترویج جهاد کشاورزی شهرستان بهاباد؛

- صادر شدن مجوز مرکز نگهداری جوجه­ های یک روزه و بومی توسط جهاد کشاورزی شهرستان بهاباد به شخص متقاضی؛

- پیگیری طرح تله فود برای ایجاد شرکت تعاونی زنان در روستای بنستان توسط خانم سبیلی واحد ترویج جهاد کشاورزی شهرستان بهاباد؛

- بررسی مجدد قنات روستای ده عسکر، حسین ­­آباد و آریج و تکمیل طرح تهیه شده و ارسال به اداره  آب منطقه­ ای استان یزد؛

- همکاری جهاد کشاورزی شهرستان بهاباد با تمام روستاهای پایلوت پروژه منارید در صورت نیاز به آبیاری کم فشار و یا سیستم آبیاری تحت فشار؛

- توجیه کردن مردم روستای ده جمال جهت یکپارچه ­سازی اراضی کشاورزی توسط کارشناس ظرفیت ­ساز پروژه منارید و ارایه نتیجه در جلسه بعدی کارگروه؛

- پیگیری پهنه دامداری روستای کریم ­آباد توسط نماینده دفتر توسعه و ارایه گزارش آن در جلسه بعدی کارگروه اقتصادی و تولیدی؛

- برگزاری کلاس آموزشی پرورش گل محمدی توسط مرکز فنی  و حرفه ­ای شهرستان بهاباد در هفته اول اردیبهشت 96؛

- برگزاری جلسه ­ای با حضور اداره­ های همچون: اداره منابع ­طبیعی، جهاد کشاورزی، دام ­پزشکی، برق،  آبفار روستایی و بخشداری آسفیج جهت حل شدن مسئله واگذاری زمین پهنه دامداری برای روستای ده عسکر؛


مجموعه منارید بهاباد