گزارش پیشرفت کار سند توسعه فرهنگی اجتماعی بافق

 

 

 

 

 

 

 

 

جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان

شورای فرهنگ عمومی شهرستان بافق در تاریخ 29 دی ماه 1394 در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بافق تشکیل شد. در این جلسه از شرکت تدبیر و توسعه پرنیان به مشاور در اجرای سند توسعه فرهنگی –اجتماعی شهرستان بافق خواسته شد تا به ارائه گزارش پیشرفت کار سند بپردازند.

ابتدا آقای مدرسی توضیحاتی درباره سند و مراحل اجرای آن ارائه دادند و سپس آقای امراللهی به گزارش کاملی درباره مراحل و اقدامات انجام شده پرداختند.

در ادامه آقای طلایی مقدم، اشاره داشتند که داده ­هایی که برای تحلیل آماری استفاده می­شود، باید قابل استناد بوده و مرجع آن مشخص باشد. همچنین ایشان تأکید داشتند که علاوه بر مصاحبه با مسئولان اداری، پیمایش مردمی نیز در سطح شهرستان از طریق پرسش نامه انجام شود.

مصوبات جلسه:

-         اضافه شدن اداره اوقاف و امور خیریه، اداره کتابخانه، شرکت سنگ آهن و سپاه شهرستان بافق در کمیته کلان فرهنگی

-         مصاحبه با شخصیت های مهم بیرون از شهرستان بافق

-         محوریت قرار گرفتن شورای راهبردی شهرستان در تصمیم گیری های مربوط به سند توسعه فرهنگی –اجتماعی شهرستان بافق

جلسه شورای راهبردی سند فرهنگی اجتماعی شهرستان بافق

 

 

 

 

 

 

 

جلسه شورای راهبردی سند فرهنگی اجتماعی شهرستان بافق در تاریخ 12 آبان ماه 1394 در سال جلسات فرمانداری شهرستان بافق تشکیل شد. 

در این جلسه ابتدا آقای مدرسی به توضیحاتی درباره کلیت موضوع پرداخته و سپس کمیته­ های پیشنهادی را مطرح کرد.کمیته­ های پیشنهادی بدین صورت است:

1-     کمیته آموزش که شامل زیر شاخه­ های آموزش عمومی، آموزش و پرورش، فنی و حرفه­ای و آموزش عالی می­شود

2-     کمیته آسیب ­های اجتماعی و بهداشت

3-     کمیته مسائل کلان فرهنگی-اجتماعی

4-     کمیته ورزش-جوانان-بانوان و خانواده

آقای محسن خوشگذران اذعان داشت ابتدا باید اعضای کمیته ­ها مشخص شده و با امضای فرماندار باشد. همچنین اگر شخصی به دلایلی کمیته را ترک کرد، اندوخته­های وی به شخص جایگزین منتقل شود.

آقای علی اصغر رنجبر در مجموع خواستار نقش پررنگ­تر آموزش و پرورش در تدوین سند شد و اضافه کرد آموزش و پرورش می بایست در تمام کمیته­ ها نماینده داشته باشد و یک کمیته نیز به صورت اختصاصی به آموزش و پرورش تعلق گیرد.

آقای دکتر لازمی نیز با اشاره به تجربه­ی سند توسعه­ ی شهرستان بافق، خواستار توجه بیشتر به کمیته­ های مربوطه شد. ایشان معتقد بود خروجی سند باید با مشارکت بیشتر اعضای کمیته همراه باشد.

مصوبات جلسه:

1-     انتخاب فرمانداری به عنوان متولی سند

2-     برقراری ارتباط میان کمیته ­ها و شوراهای اداری

3-     انتخاب قطعی اعضای کمیته ­ها با نظرات پیشنهادی اعضای حاضر در جلسه

4-     تصویب تشکیل کمیته ها به ترتیب زیر:

·        کمیته آموزش که شامل زیر شاخه­ های آموزش عمومی، آموزش و پرورش، فنی و حرفه­ای و آموزش عالی می­ شود

·        کمیته آسیب ­های اجتماعی و خانواده

·        کمیته مسائل کلان فرهنگی-اجتماعی

·        کمیته ورزش-جوانان و سلامت

تدوین برنامه راهبردی فرهنگی- اجتماعی شهرستان بافق

 

تدوین برنامه تخصصی فرهنگی اجتماعی شهرستان بافق

کارفرما: شورای فرهنگ عمومی شهرستان بافق

زمان شروع پروژه: 94/10/15

 

 

 

 

بدون شک یکی از میراث ارزشمند هر ملتی، فرهنگ و مناسبات اجتماعی آن ملت است که آن را از دیگر ملل جهان متمایز می­کند. ایران نیز به دلیل سابقه­ی طولانی در حوزه­ی تمدنی خویش، دارای فرهنگ و روابط اجتماعی منحصر به ­فردی است که همواره و در طول تاریخ نه ­تنها در مقابل هجوم بیگانه مقاومت کرده است بلکه توانسته مهاجمان را نیز همانند خود نموده و فرهنگ غنی ایرانی را بر آن­ها تحمیل نماید. امروز نیز اگر از گذشته و فرهنگ خود بیزاری نجوییم، به طور یقین می­توانیم به­ واسطه همین فرهنگ، توسعه را نیز از برای خود داشته باشیم. همان­گونه که پیش از ما نیز بسیاری دیگر از ملت­ها چنین کردند. ژاپن به عنوان یکی از قطب­های اقتصادی جهان و از بزرگ­ترین کشورهای پیشرو در زمینه تکنولوژی، نمونه­ای از این دست است که توانست با حفظ فرهنگ خویش و با تکیه بر سنت‌های به­جا مانده از گذشته، توسعه را هم­چون نگینی بر انگشتری خود بنشاند.

با این اوصاف بسیار حیاتی است، پیش از آن­که خواسته یا ناخواسته فرهنگ و روابط اجتماعی خویش را دچار تزلزل و فروپاشی نماییم، این مجموعه گران­بها را حفظ کرده ودر جهت اعتلای پان تلاش نماییم. شهرستان بافق، به دلیل قابلیت­های معدنی بالا، می­تواند در آینده­ای نه ­چندان دور و با توجه به سند چشم­انداز توسعه­ی این شهرستان، به یکی از مراکز مهم صنعتی در ایران تبدیل شود. توسعه­ی اقتصادی این شهرستان از یک طرف مستلزم داشتن پشتوانه­ی قدرتمند فرهنگی در زمینه­ی کار، تلاش و جدیت بوده و از طرف دیگر با توجه به رشد اقتصادی سریع این شهرستان، فرهنگ بومی آن در خطر اضمحلال قرار خواهد گرفت. بنابراین ضروری است که در کنار سند توسعه شهرستان بافق، سند راهبردی فرهنگی- اجتماعیِ متناسب و متناظر با توسعه این شهرستان نیز تهیه گردد. سندی که هم بتواند به عنوان پشتوانه­ای برای اقدامات توسعه­ای شهرستان قلمداد گردد و هم حافظ فرهنگ بومی مردم بافق باشد. سند فرهنگی بافق در این چارچوب، تلاشی خواهد بود در جهت استحکام فرهنگی بافق. به عبارتی دیگر، اگر فرهنگ بافقی را تاروپود جامعه بافق در نظر گیریم، آن­گاه نمی­توان بدون محکم کردن آن، انتظار نقش­ بستن طرح­هایی زیبا را بر آن کشید. همچنین در این سند، در کنار مباحث فرهنگی؛ نگاهی خواهیم داشت به ابعاد انسانی و اجتماعی توسعه. در الگوهای توسعه­ای متأخر، صحبت از توسعه پایدار شده و در این الگو بر اعتلای محیط و انسان تأکید بسیار شده است.